Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?

Türkiye’de çok yaygın olarak görülen uyku apnesi, uykuda solunum durması veya kişilerde en çok görülen hormalama olarak tanımlanabilir. İnsanın günlük hayatının üçte birini oluşturan uyku, günün geri kalanın nasıl geçeceğine kadar etkileyen, sağlıklı bir yaşam için çok önem taşımaktadır.

Horlamanın sebep olduğu uyku sırasında solunumun durması veya azalmasına yol açan uyku apnesi, baş ağrısından depresyona, dikkat dağınıklığından reflüye uzanan birçok hastalığın nedenlerinden biri haline gelebiliyor.

Seçtiğiniz yataklar, uykunuzu etkiler ve dolasıyla yatağınızın kalitesi uyku kalitenizi de çok büyük ölçüde etkiler.

Uyku apnesi sadece rüya esnasında gerçekleşiyor sanılabilir. Fakat uyku apnesi ve hormalama uykunun her evresinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Önlem alınmayan uyku apnesi, şiddetli bir rahatsızlığın veya sağlık sorununun göstergesi olabilmektedir. Sebep olan etmenler arasında kişinin kilosu, günlük hayatında yaşadığı stres ve duygu değişiklikleri, kullandığı ilaçlar, sigara, vücut ısısındaki artış ve alkol tüketimi sayılabilir. Düzensiz yaşam tarzı da uykuda horlamaya neden olan bir diğer etmendir. Bunlara gece yatmadan önce yenilen hızlı ve ağır yemekler, sık sık alkol ve sigara kullanımı ve rahatsız bir yatak seçimi gibi örnekler de eklenebilir.

Uyku esnasonda horlama zamanla hayatınızı olumsuz etkilemeye başlar ve sıklığı ile şiddeti her geçen uykuda çoğalabiliyor. Bu durumda en çok size sonra çevrenize olumsuz etkide bulunuyorsa içinde bulunduğunuz fizyolojik ve psikolojik koşulları iyileştirmeye çabalayabilir, buna Bambi yatak ürünlerini deneyerek başlayabilirsiniz.